GRZYBY

 

 

 

Budowa grzybów
jednokomórkowych.

 

Budowa wewnętrzna porostów.

 

Budowa grzybów
wielokomórkowych.

            Grzyby (Fungi) - królestwo w obrębie jądrowców (Eucaryota). Są jedną z linii rozwojowych w supergrupie Opisthokonta do której zalicza się również zwierzęta i wiciowce kołnierzykowe. O ich pochodzeniu od wspólnego przodka świadczą pewne cechy anatomiczne i biochemiczne. Większość grzybów jest organizmami wielokomórkowymi ale znane są również gatunki jednokomórkowe. Ich ciało (tzw. grzybnia) nie wykazuje zróżnicowania na tkanki i organy. W jego obrębie znajdują się jednak specjalnie ukształtowane części (owocniki) wewnątrz których tworzą się zarodnie z zarodnikami. Niektóre prymitywne formy wielokomórkowe mogą się samodzielnie poruszać.

            Obecnie znanych jest około 120000 gatunków grzybów a co roku opisuje się około 1700 nowych. Przypuszcza się że w rzeczywistości są one reprezentowane przez około 1500000 gatunków. Grzyby występują we wszystkich strefach klimatycznych. Porosty mają duże znaczenie przy zasiedlaniu miejsc szczególnie niegościnnych. Żyją głównie na lądach ale spotyka się je również w środowisku wodnym. Są cudzożywne. Odżywiają się rozkładając martwe szczątki (jako jedyne potrafią rozkładać ligninę i mają duże znaczenie przy rozkładzie celulozy), pasożytując na roślinach i zwierzętach, lub chwytając za pomocą specjalnie przekształconych strzępek niewielkie zwierzęta glebowe. Same są ważnym źródłem pokarmu dla zwierząt. Wiele z nich wytwarza jednak trujące toksyny. Od symbiozy z grzybami zależy prawidłowy rozwój około 90% wszystkich roślin.

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY