KORDAITY

 

Rekonstrukcja wyglądu kordaitu z przełomu karbonu i permu.

            Kordaity (Cordaitopsida) - wymarła klasa roślin nagozalążkowych. Pojawiły się w dewonie i wymarły w jurze ale swój największy rozwój przeżywały na przełomie karbonu i permu. Były drzewami osiągającymi do 30 m. wysokości. Miały wysmukły pień zakończony u góry silnie rozgałęzioną koroną. Na gałęziach rosły ustawione spiralnie lancetowate liście które osiągały do 1 m. długości. Kwiaty kordaitów zebrane były w kotkowate jednopłciowe kwiatostany.
Dzięki dużej tolerancji klimatycznej kordaity rozprzestrzeniły się na całym obszarze ówczesnego superkontynentu Pangea, swoim zasięgiem obejmując nawet strefy okołobiegunowe. Prawdopodobnie z kordaitów wywodzą się drzewa szpilkowe ale żadna z żyjących dzisiaj linii tych drew nie jest ich bezpośrednim potomkiem.

            Skamieniałości poszczególnych części kordaitów znajduje się zazwyczaj osobno. Są one zatem opisywane pod różnymi nazwami rodzajowymi np. Dadooxylon (pnie), Artisia (promienie rdzeniowe pnia), Amyelon (korzenie), Cordaianthus (kwiatostany) czy Samaropsis (nasiona).

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY