SKRZYPY

 

 

 

 

 

Rekonstrukcja skrzypu karbońskiego.

Niektóre gatunki współczesnych skrzypów.

            Skrzypowe (Equisetopsida) - typ roślin naczyniowych. Pojawiły się w dewonie ale swój największy rozwój przeżywały w późnym karbonie (kalamity, klinolisty, skrzypy nasienne). Mają pusty w środku pęd, podzielony węzłami na międzywęźla czym przypominają bambusy. Na powierzchni międzywęźli występuje wyraźne, podłużne żeberkowanie. W węzłach wyrastają ułożone okółkowo, wąskie liście z pojedynczym nerwem pośrodku. W niektórych węzłach wyrastają również ułożone okółkowo odgałęzienia. Na końcach niektórych pędów osadzone są szyszkokształtne kłosy zarodniowe. Pędy skrzypów wyrastają z podziemnych poziomo leżących kłaczy które są ukorzenione.

            Większość gatunków skrzypów reprezentowana jest przez rośliny kopalne. Wśród nich najbardziej rozpowszechnione były drzewiaste kalamity. Miały one grubą warstwę drewna wtórnego i korę. Osiągały do 30 m. wysokości. Kalamity były jednymi z najpowszechniejszych roślin karbonu późnego. Ich szczątki stały się ważnym składnikiem tworzących się wówczas torfowisk, z których później powstały pokłady węgla kamiennego. Sporadycznie rośliny te występowały jeszcze we wczesnym permie, później jednak całkowicie wymarły.

            Współczesne skrzypy pojawiły się w trzeciorzędzie Obecnie reprezentowane są przez jeden rodzaj (Equisetum), który obejmuje około 30 gatunków. Największe (skrzyp meksykański - Equisetum myriochaetum) osiągają 8 m. wysokości.

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

JESTEŚ    GOŚCIEM

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY