SSAKI

 

Schemat budowy szkieletu ssaka.

            Ssaki (Mammalia) – gromada w podtypie kręgowców. Wyewoluowały pod koniec triasu (około 200 mln lat temu) z gadów ssakokształtnych rzędu Therapsida. Nazwa wywodzi się stad że młode osobniki pobierają pokarm ssąc gruczoły mlekowe samic. Pierwsze ssaki miały niewielkie rozmiary. Były one wielkości współczesnych ryjówek. Ich bujny rozwój i zróżnicowanie nastąpiły dopiero w paleogenie po całkowitym wyginięciu dinozaurów. Obecnie w zależności od gatunku mogą one osiągać wielkość od 4 centymetrów (nietoperze) do 30 metrów (płetwal błękitny) i wagę odpowiednio od 2 gramów do 180 ton. Ssaki są stałocieplne (36-39°C) co umożliwia im prowadzenie aktywnego trybu życia o każdej porze dnia i bez względu na warunki pogodowe. Zazwyczaj ich ciało pokryte ościstymi lub wełniastymi włosami jednak u gatunków wodnych są one silnie zredukowane. Spotyka się także formy o ciele pokrytym kolcami lub łuskami. Przeważająca większość ssaków jest żyworodna. Wyjątek stanowią tylko stekowce których samice składają jaja.

            Obecnie ssaki reprezentowane są przez około 5500 gatunków. Występują we wszystkich strefach klimatycznych. Większość z nich żyje na lądach, a tylko niektóre w środowiskach wodnych. Ssaki z grupy nietoperzy (około 1100 gatunków) posiadają zdolność aktywnego lotu. Gatunkiem najbardziej rozwiniętym i przystosowanym do życia w różnych często nieprzyjaznych środowiskach jest człowiek (Homo sapiens sapiensis).

 

 

Jeżeli chcesz szybko przejść do nadrzędnej strony kliknij poniższy interaktywny przycisk.

 

UWAGA!!! Jeżeli wykryjecie jakieś inne nie zauważone przeze mnie błędy proszę o informację. Za wszelkie konstruktywne uwagi z góry serdecznie dziękuję.

 

W SUMIE OD ZAŁOŻENIA WITRYNY W 2005 ROKU ODWIEDZONO JĄ
JUŻ   RAZY